polskie miasta
reklama: Xoto.pl: Używane i Nowe książki, Rzadkie Wydania
English version
strona tytułowa
 

o katalogu


Szukaj:

 miasta
 gminy

 powiaty


strefy

organizacje

indeks ofert

reklamy

 

gorąca linia

nowa edycja


 


 

 


 

© Business Publications Polska
2011

 

 


Częstochowa



Możliwości inwestowania

Pożądane inwestycje
- nowe inwestycje na terenach poprzemysłowych
- obsługa ruchu turystycznego (hotele, gastronomia itp.)
- obiekty sportowo-rekreacyjne

Ulgi i ułatwienia dla inwestorów

Częstochowa oferuje inwestorom pomoc publiczną w następujących formach:

1. Pomoc de minimis.
Pomoc o charakterze de minimis oznacza pomoc, której kwota uzyskana przez przedsiębiorcę w ciągu trzech kolejnych lat nie przekracza 100 tys. euro brutto.
Pomoc publiczna może być udzielona w postaci:
- umorzenia zaległości podatkowych,
- rozłożenia na raty podatku lub zaległości podatkowych,
- odroczenia terminu płatności podatku lub zaległości podatkowych,
- zwolnienia z podatku od nieruchomości pod warunkiem podjęcia przez Radę Miasta Częstochowy stosownej uchwały. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku, związanego z nową inwestycją, na okres 1 roku - pod warunkiem utworzenia co najmniej 20 miejsc pracy lub na okres 2 lat – pod warunkiem utworzenia co najmniej 50 miejsc pracy.

2. Pomoc w ramach wyłączeń grupowych.
Organ podatkowy na wniosek podatnika (dłużnika), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika, może udzielić pomocy:
- na zatrudnienie - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na zatrudnienie w zakresie niektórych ulg podatkowych.(Dz. U. Nr 95, poz. 956)
- na szkolenia – zgodnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na szkolenia w zakresie niektórych ulg podatkowych.(Dz. U. Nr 95, poz. 955)
- dla małych i średnich przedsiębiorstw - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców w zakresie niektórych ulg podatkowych.(Dz. U. Nr 95, poz. 954)

3. Pomoc regionalna na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z realizacją nowej inwestycji, na podstawie uchwały Rady Miasta Częstochowy Nr 787/XLIX/2005 z dnia 19.09.2005 r. w sprawie zwolnienia z opodatkowania nieruchomości znajdujących się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ze zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy utworzą co najmniej 25 nowych miejsc pracy, w związku z realizacją nowej inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej bądź zamierzają zrealizować duży projekt inwestycyjny tj. o wartości przekraczającej 50 mln EUR.

4. Pomoc związana z zatrudnianiem bezrobotnych, udzielanej zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późniejszymi zmianami).

Ulgi ustawowe:

Przedsiębiorca na mocy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz. U. Nr 9, poz. 84, ze zm.) zwolniony jest z obowiązku podatkowego w roku podatkowym w którym obiekt został oddany do użytkowania.

Aktywna postawa władz i administracji samorządowej w zakresie:

- gotowości ścisłej współpracy z inwestorem w procesie ubiegania się w instytucjach miejskich uczestniczących w procesie przygotowania inwestycji o wymagane przepisami prawa zezwolenia i zgody oraz w zakresie rekomendacji inwestora w postępowaniach administracyjnych prowadzonych przez inne organy;
- stałej dostępności szerokiej i aktualnej oferty inwestycyjnej, obejmującej tereny oferowane pod inwestycje zarówno publiczne, jak i prywatne w formach: użytkowania wieczystego lub długoletniej dzierżawy z opcją sprzedaży oraz jako aportu rzeczowego do spółki;
- dostępności terenów przemysłowych przeznaczonych pod inwestycje "green field", położonych w Częstochowskiej Strefie Aktywności Gospodarczej w obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
- pomocy w poszukiwaniu i pozyskiwaniu obiektów oraz nieruchomości nie znajdujących się w aktualnej ofercie inwestycyjnej, stosownie do zgłoszonych potrzeb i oczekiwań inwestora;
- dostosowanych do potrzeb inwestora działań informacyjnych oraz realizacji potencjalnych projektów według zasad partnerstwa publiczno-prywatnego, w tym partycypacji w kosztach uzbrojenia i przygotowania terenów inwestycyjnych; przygotowania rozwiązań stale poszerzających ofertę inwestycyjną - projekt Częstochowskiego Parku Przemysłowego, obejmującego ponad 100 ha uzbrojonych terenów przeznaczonych pod inwestycje.

 

 
^^ na górę     |     Częstochowa - << poprzednia strona,  następna >>



Częstochowa

- strona
9  z  17

<<   >>