Zielona Góra
Położona w środkowo-zachodniej Polsce, blisko 120-tysięczna Zielona Góra jest jednym z najlepiej rozwijających się ośrodków miejskich w kraju.
Samorządowa stolica województwa lubuskiego, posiadająca status powiatu grodzkiego, wyrasta na prężne regionalne centrum gospodarcze, administracyjne, kulturalne i edukacyjne. Tutaj swoje siedziby posiadają między innymi: Sejmik Samorządowy województwa lubuskiego, Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe i Wojewódzki Urząd Pracy.
Z połączenia dwóch uczelni wyższych, Politechniki Zielonogórskiej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej powołany został w 2001 roku Uniwersytet Zielonogórski, kształcący około 23 tys. studentów.
Wśród wielu atutów miasta najczęściej wymienia się jego lokalizację. Do granicy z niemiecką Brandenburgią jedzie się z Zielonej Góry 40 minut. Tędy przebiega trasa łącząca porty Świnoujścia i Szczecina z Wrocławiem i Pragą. Niedaleko jest też do Poznania – 132 km i Berlina – 180 km. Przez lubuskie przejścia graniczne w Świecku i Słubicach, Gubinie, Gubinku i Olszynie przebiega 80% krajowego ruchu tranzytowego Wschód-Zachód.
W konkursie zorganizowanym przez Rzeczpospolitą i Centrum Badań Regionalnych Zielona Góra znalazła się w 1-szej klasie (na 10-tej pozycji) miast powiatów grodzkich pod względem potencjału rozwojowego.
Zielona Góra oprócz atutów gospodarczych jest przede wszystkim wspaniałym miejscem do życia, pracy i wypoczynku. Miasto jest czyste, zielone, otoczone lasami z bogatą infrastrukturą kulturalną i rekreacyjną, chętnie odwiedzane przez turystów i to nie tylko z okazji Winobrania. Bardzo wielu przyjeżdża tutaj z innych regionów kraju, a nawet z zagranicy, również po to, by w tym gościnnym i pięknym mieście zamieszkać na stałe.
|