Lesznowola
Gmina Lesznowola leży w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, granicząc z nią od swojej wschodniej strony. Takie walory jak: bliskość stolicy, dogodne szlaki komunikacyjne, atrakcyjne tereny inwestycyjne, rozwinięta infrastruktura techniczna i społeczna sprawiają, że gmina przeżywa dynamiczny rozwój. Powierzchnia gminy wynosi 69 km2, a na jej terenie mieszka ponad 14 tys. ludzi. Średni dochód budżetu gminy na 1 mieszkańca jest bardzo wysoki i w roku bieżącym wyniesie ponad 6,3 tys. zł. Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wynosi powyżej 3 tys.
Gmina jest jedną z nielicznych w Polsce o najwyższym stopniu zaawansowania planu przestrzennego zagospodarowania. Nowo uchwalone plany przewidują wielofunkcyjny rozwój zabudowy mieszkaniowej i rezydencjonalnej, jedno i wielorodzinnej, rekreacyjnej i sportowej oraz wszechstronnej działalności gospodarczej nieuciążliwej dla środowiska.
Każdego roku znaczne środki budżetu gminy przeznaczane są na infrastrukturę techniczną. Dzięki temu tereny gminy są w 100% zwodociągowane i w 75% skanalizowane. Skutecznie pozyskiwane są zewnętrzne środki finansowe (w tym z SAPARDU, czy z Banku Światowego). Korzystamy również z preferencyjnych kredytów, w 50% umarzalnych, przeznaczonych głównie na inwestycje ekologiczne.
Od 1999 r. gmina Lesznowola corocznie znajduje się w czołówce Złotej Setki Samorządów, uzyskując tytuł "Mistrza Zrównoważonego Rozwoju". Zajęła również I miejsce w kraju w rankingu "Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom" za najlepsze zarządzanie finansami i rozwojem. Certyfikat "Lider Zarządzania Samorządem" oraz "Mazowiecki Lider Ekologii", to również tytuły nadane gminie w 2004 roku. W październiku 2005 roku Gmina Lesznowola otrzymała tytuł "Gmina Fair Play 2005 - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji", wyróżnienie oraz tytuł "Złota Lokalizacja Biznesu", a rok wcześniej przyznano Lesznowoli tytuł oraz statuetkę "Gmina Fair Play 2004" oraz "Złoty Laur" Edukacji Samorządowej w konkursie organizowanym przez Fundację Demokracji Lokalnej i dwutygodnik "Wspólnota". Ponadto, w grudniu ubiegłego roku uzyskaliśmy I miejsce w Konkursie "Gmina Przyjazna Oświacie" oraz wyróżnienie w Konkursie "Grunt na medal". Również w grudniu 2005 roku Kapituła II edycji Ogólnopolskiego Konkursu wyłoniła spośród nominowanych
polskich samorządowców w kategoriach powiatowej, miejskiej i gminnej – Najlepszego Samorządowca Roku 2005. W kategorii gmin najlepszym Samorządowcem Roku 2005 została Maria Jolanta Batycka-Wąsik – Wójt Gminy Lesznowola.
Uzyskane tytuły i wyróżnienia podnoszą konkurencyjność gminy promując współpracę między biznesem a samorządem. Gmina szczyci się bogatą historią, tradycją, znacznym dorobkiem kulturalnym i gospodarczym. Życzliwość, duży potencjał intelektualny, brak napięć i konfliktów społecznych, to atuty świadczące o tym, że Lesznowola jest z całą pewnością gminą, którą warto zobaczyć i w którą warto inwestować - jest gminą z przyszłością.
|