|
|
|
|
| Atrakcje turystyczne, obiekty rekreacyjne
Atrakcje turystyczne:
Kościół rzymskokatolicki pw. św. Marcina i Mikołaja.
Trójnawowa późnogotycka fara, wzniesiona w latach 1466-1502. 7 czerwca 1999 roku Papież Jan Paweł II, podczas wizyty apostolskiej w Bydgoszczy, wyniósł bydgoską Farę do godności Konkatedry Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W 2004 r. po stworzeniu Diecezji Bydgoskiej fara uzyskała rangę katedry.
Ratusz ul. Jezuicka 1
Wybudowany w XVII wieku. W latach 1994-1996 budynek przeszedł kapitalny remont i modernizację. Elewacja od ul. Jezuickiej klasycyzująca z dekoracją eklektyczną. Od ulicy Farnej znajduje się tablica upamiętniająca 650 rocznicę lokacji Miasta.
Kanał Bydgoski
Wybudowany w latach 1773-1775, poddawany był następnie kilku modernizacjom.
Obecnie wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego z dawnymi zabytkowymi śluzami, istnieje ciąg spacerowy z bogatym drzewostanem.
Bazylika Mniejsza (Al. Ossolińskich 2)
Kościół rzymskokatolicki pw. św. Wincentego ? Paulo. Zbudowany w latach 1925-37 jako wotum dziękczynne za powrót Pomorza do Macierzy. Jest największym kościołem w Bydgoszczy i jednym z największych w Polsce, mogącym pomieścić około 12 tys. osób.
Wieża ciśnień (Wzgórze Dąbrowskiego, ul. Filarecka)
Jest obiektem chętnie odwiedzanym przez bydgoszczan, ponieważ roztacza się z niej wspaniały widok panoramy miasta. Od 1991 roku działa tutaj Galeria "Wieża Ciśnień".
Urząd Wojewódzki (ul. Jagiellońska 3)
Gmach wzniesiony w latach 1834-1836 przez radcę budowlanego Karola Adolfa Adlera wg projektu berlińskiego architekta Karola Schinkla. Od roku 1945 jest siedzibą władz wojewódzkich.
Wyspa Młyńska
Zlokalizowana w zakolu Brdy, na zachód od Starego Miasta. Znajduje się tu zachowany historyczny układ przestrzenny z kompleksem budynków młyńskich i spichrzy z XIX wieku z brukowaną ulicą Mennica. Obecnie znajduje się tutaj oddział Muzeum Okręgowego.
Pomnik Łuczniczki (Al. Mickiewicza)
Pomnik autorstwa Ferdinanda Lepcke, usytuowany jest (po wielokrotnej zmianie miejsca) naprzeciw Teatru Polskiego. Obok spichrzy jest jednym z symboli Miasta. Pomnik odsłonięto w1910 r., obok budynku ówczesnego teatru na Placu Teatralnym.
"Wenecja Bydgoska"
Kompleks budynków z XIX i początku XX wieku zlokalizowanych przy odnodze Brdy (zwanej Młynówką). Obecnie jest w stanie rewaloryzacji.
Al. Adama Mickiewicza
Zespół kamienic oraz willi z kompleksami zieleni, w duchu secesji berlińskiej, z elementami modernistycznymi.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego (ul. Libelta 4)
Budynek wzniesiony w latach 1954-1958 według projektu arch. Stefana Klajbora. Posiada dwie sale koncertowe, które charakteryzują się doskonałą akustyką, co sprawia, iż bydgoska Filharmonia należy do najbardziej cenionych obiektów tego typu w Europie.
Kompleks Pałacowo-Parkowy Ostromecko położony jest 3 km od granic Bydgoszczy, uważany za perłę Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Kompleks stanowią dwa pałace położone wśród parku z bujną i doskonale utrzymaną roślinnością.
Zabytkowy Dwór Mostowskich stanowi własność Filharmonii Pomorskiej, zaś neoklasycystyczny pałac wraz z całym parkiem należy do Gminy Bydgoszcz, w imieniu, której obiektem zarządza Miejski Ośrodek Kultury. W okresie wiosenno-letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe.
Stowarzyszenia i kluby turystyczne:
Regionalny Oddział PTTK "Szlak Brdy":
ul. Gdańska 18
85-006 Bydgoszcz
tel. (0-52) 3223589, 3225193
fax (0-52) 3221758, 3221758
Galeria Podróżnika - wystawy fotografii turystycznej i krajoznawczej, wieczory slajdów, spotkania podróżników:
tel. (0-52) 3219365
e-mail: szlakbrdy@pttk.bydgoszcz.pl
strona www: www.pttk.bydgoszcz.pl
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze:
Oddział Miejski w Bydgoszczy
ul. Piotrowskiego 15
85-098 Bydgoszcz
e-mail: bad_gen@wp.pl
strona www: www.ombydgoszcz.pttk.pl
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze:
Oddział przy Klubie Pomorskiego Okręgu Wojskowego
ul. Sułkowskiego 52
85-915 Bydgoszcz
tel. (0-52) 3782342
e-mail: pttk.klubpow@wp.pl
|
|
Bydgoszcz
- strona 14 z 16
<<
>>
|
|