Grudziądz
Grudziądz leży w centrum Pomorza Nadwiślańskiego, na prawym brzegu Wisły, w połowie drogi między portami Gdańska i Gdyni, a dużymi ośrodkami gospodarczymi województwa kujawsko-pomorskiego, takimi jak: Bydgoszcz i Toruń. Miasto zlokalizowane jest również na najkrótszym szlaku turystycznym, który łączy zachodnie przejścia graniczne Polski z Krainą Wielkich Jezior – Warmią i Mazurami, co stanowi niezaprzeczalny argument w kierunku jego rozwoju gospodarczego i turystycznego.
W bezpośrednim sąsiedztwie granic administracyjnych Grudziądza będzie przebiegała budowana obecnie autostrada A1, łącząca Półwysep Skandynawski z południem Europy, jak również trasa szybkiego ruchu: Poznań-Bydgoszcz-Grudziądz-Olsztyn z możliwością przejazdu do Krajów Nadbałtyckich i Obwodu Kaliningradzkiego. Dodatkowo Grudziądz przystąpił do realizacji projektu związanego z budową drogi średnicowej, która w sposób zdecydowany zmieni układ komunikacyjny, ograniczając ruch kołowy pojazdów w centrum miasta. Projekt znalazł uznanie w strukturach Unii Europejskiej, która wyasygnowała na ten cel fundusze w wysokości 65 mln zł.
Elementem urozmaicającym system wód powierzchniowych miasta są jeziora, które zajmują 1,3% powierzchni tzw. Basenu Grudziądzkiego. Największym z nich jest Jezioro Wielkie Rudnickie, o powierzchni 188 ha, zlokalizowane w południowej, zalesionej części Grudziądza. To ono, oprócz grudziądzkich zabytków, ściąga co roku do miasta rzesze turystów, kusząc miejscami rekreacji i wypoczynku.
Pod koniec roku 2005 Grudziądz rozpoczął nowy etap rozwoju – zagospodarowano od dawna istniejące w podgrudziądzkiej Maruszy źródła gorących solanek, uznawane przez specjalistów, jako doskonałe jakościowo i przewyższające swoimi właściwościami wody znanych Polskich uzdrowisk. W najbliższej przyszłości może to zadecydować o zmianie wizerunku miasta i pojawieniu się Grudziądza na uzdrowiskowej mapie Polski i Europy.
|